mgr kosmetolog Karolina Szromek
Kolagen jest białkiem, dzięki któremu nasza skóra wygląda zdrowo i promiennie. Wyróżnia się, aż 28 typów kolagenu z czego w całym organizmie najwięcej jest kolagenu typu I- 90%. W skórze znajduje się kolagen typu I, III ,a także IV i VII. Dominującym kolagenem jest natomiast kolagen typu I i III. Kolagen jest białkiem złożonym z aminokwasów tj. proliny, glicyny, hydroksyproliny oraz hydroksylizyny. Kolagen zapewnia skórze odpowiednią sprężystość. Co więcej wraz kwasem hialuronowym, proteoglikanami nadaję skórze właściwą strukturę oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo warto wspomnieć, iż kolagen jest odpowiedzialny za gojenie się ran. Zachwianie równowagi pomiędzy produkcją a degradacją kolagenu może prowadzić do powstawania przerosłych blizn i bliznowców.
Kiedy zaczynamy się starzeć ?
Spadek kolagenu obserwuje się już po 25 roku życia, o około 1 % rocznie. Niektóre źródła podają, że proces ten rozpoczyna się już po 20 roku życia! Niestety procesy starzenia znacznie przyspieszają w okresie menopauzalnym. Gdzie w ciągu pierwszych pięciu lat trwania menopauzy tracimy około 30 % kolagenu ! Warto zatem zacząć dbać o skórę już znacznie wcześniej, aby zapobiegać starzeniu się skóry i utracie kolagenu. Wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływa na degradację kolagenu w skórze. Do czynników znacznie przyspieszających procesy starzenia się jest promieniowanie UV, palenie, zanieczyszczenia środowiska. Co więcej również niewłaściwe dieta (zbyt duża ilość cukrów) oraz źle dobrana pielęgnacja może przyspieszać starzenie się. W skórze starzejącej się włókna kolagenowe są nieprawidłowo uporządkowane, tracą swoją właściwą strukturę, jest ich także znacznie mniej niż w młodej skórze. Dlatego skóra zaczyna opadać i poddaje się procesom grawitacji ☹ Na szczęście mamy na to wpływ, jak będzie starzeć się nasza skóra .
Czy warto suplementować kolagen?
Wiele zabiegów w gabinecie opiera się na odwrócenie tych procesów poprzez stymulowanie komórek do produkcji białka młodości. Są to różnorodne zabiegi do których zaliczamy stymulatory, mezoterpię, peelingi chemiczne czy też np. falę radiową. Warto uzupełnić zabiegi w gabinecie suplementami na bazie kolagenu, które będą dodatkowo wspierały procesy regeneracyjne oraz wydłużały efekty po zabiegu. Suplementy te dodatkowo zawierają często inne składniki takie jak witamina C, która uczestniczy tworzeniu kolagenu. Zawierają, także kwas hialuronowy będący głównym składnikiem macierzy międzykomórkowej ( środowiska w którym bytują komórki skóry) lub np. koenzym Q10, którego zadaniem jest poprawa pracy komórek. W suplementach znajduje się wiele dodatkowych składników mających wspierać prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry.
Co mówią badania?
Wiele badań odnosi się pozytywnie do suplementowania kolagenu. W badaniu przeprowadzonym przez Proksch i wsp. spożywanie 2,5 g kolagenu dziennie przez 8 tygodni zwiększyło produkcję elastyny i prokolagenu typu I, co doprowadziło do zmiejszenia zmarszczek wokół oczu. Podobne efekty zaobserwowali Sugihara i wsp. Natomiast Koizumi i wsp. również zwróci uwagę na spłycenie zmarszczek w okolicy oczu. Asserin i wsp. wykazali natomiast , że u kobiet ze skórą suchą po 8 tygodniowej suplementacji 10 g kolagenu ryb lub świń poprawiło się nawodnienie skóry. Po 12 tygodniach suplementacji wykryto również zwiększoną ilość kolagenu w skórze. Inne wyniki natomiast pokazały, że peptydy kolagenowe zwiększają ilość nie tylko kolagenu ale także kwasu hialuronowego.
Jak to działa ? i który kolagen wybrać, aby był skuteczny?
Tak naprawdę nie jest istotne, który kolagen wybierzecie 😊. Wszystkie ( według mnie poza roślinnymi) będą wykazywały swoją skuteczność. Kolagen podawany doustnie jest rozkładany na aminokwasy, dipeptydy i tripeptydy, które następnie z układu pokarmowego przedostają się do krwioobiegu oraz oczywiście naczyniami krwionośnymi do naszej skóry 😊. W skórze peptydy kolagenowe wykorzystywane są przez komórki skóry produkujące kolagen. Te dobroczynne peptydy powodują namnażanie komórek skóry. Poprawiają ich metabolizm oraz migrację, przyczyniając się tym samym do poprawienia jędrności skóry i spłycenia zmarszczek. Warto również wspomnieć, iż peptydy kolagenowe hamują aktywność enzymów niszczących kolagen. Których aktywność niestety wzrasta z wiekiem.
Podsumowując. Kolagen suplementowany doustnie spłyca zmarszczki, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Suplementujmy kolagen bo warto!
Bibliografia:
Skontaktuj się