Kosmetolog Karolina Szromek
Większość terapii w gabinecie kosmetologicznym warto rozpocząć peelingiem chemicznym. Peelingi chemiczne doskonale przygotowują skórę do innych terapii takich jak np. mezoterapia igłowa, mikroigłowa lub stymulacja induktorami tkankowymi. W szczególności po okresie letnim warto wykonać peeling chemiczny, ponieważ usunie on martwe komórki naskórka, zregeneruje barierę hydrolipidową oraz poprawi nawilżenie skóry. Ponadto peelingi chemiczne stymulują komórki do produkcji kolagenu oraz innych ważnych składników macierzy zewnątrzkomórkowej takich jak np. kwas hialuronowy. Odnowa macierzy zewnątrzkomórkowej powoduje widoczne zmniejszenie zmarszczek, bruzd oraz poprawę elastyczności skóry. Peelingi chemiczne są stosowane w leczeniu trądziku, redukcji przebarwień, a także w leczeniu skóry fotostarzejącej się. Na rynku obecnie jest wiele rodzajów peelingów chemicznych. Co więcej, niskie stężenia tych niezmiernie skutecznych składników aktywnych dostępne są także w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Peeling chemiczny należy dostosować do rodzaju skóry, a także do jej potrzeb. Dodatkowym atutem kwasów jest to, że mogą je stosować również skóry wrażliwe, suche z uszkodzoną barierą hydrolipidową .
Działanie peelingów chemicznych opiera się na bardzo skomplikowanych mechanizmach. Peelingi złuszczające naskórek( stanowiący najbardziej zewnętrzną część skóry) dzięki pobudzeniu wydzielania specjalnych białek i czynników wzrostu komórek mają bezpośredni wpływ na przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej. Ogólnie peelingi można podzielić na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnio- głębokie oaz głębokie. Te dwa pierwsze rodzaje są peelingami bardzo bezpiecznymi. Natomiast peelingi głębokie ze względu na przenikanie do głębokich warstw skóry niosą za sobą ryzyko powikłań w postaci blizn . Obecnie odchodzi się od bardzo głębokich eksfoliacji. Peelingi głębokie w dużej mierze zostały wyparte przez lasery ablacyjne, które stanowią bezpieczniejszą, a zarazem bardzo skuteczną alternatywę głębokiego złuszczania. Na działanie kwasów ma wpływ bardzo dużo czynników, a mianowicie stężenie kwasu, rodzaj kwasu, pH, jakość bariery hydrolipidowej, sposób aplikacji itd. To specjalista powinien dobrać kwas oraz sposób aplikacji na podstawie wstępnej konsultacji przedzabiegowej.
Jak już wcześniej wspomniałam peelingów chemicznych jest naprawdę sporo na rynku i mają one swoje określone funkcje. Kwas mlekowy w odpowiednim stężeniu doskonale sprawdza się u skór wrażliwych i suchych. Kwas mlekowy poprawia nawilżenie skóry, wpływa pozytywnie na barierę skórną dzięki temu, iż stymuluje produkcję ceramidów. Ceramidy są głównymi lipidami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. Dodatkowo kwas mlekowy spłyca zmarszczki i dzięki działaniu antybakteryjnemu sprawdza się w leczeniu trądziku. Kwas azelainowy, migdałowy i salicylowy również wykorzystywane są w leczeniu trądziku. Co więcej kwas azelainowy leczy zmiany powstałe na skutek wystąpienia trądziku różowatego. Kwas salicylowy ze względu na to, iż jest lipofilowy z łatwością przenika do gruczołów łojowych, co przekłada się na jego wysoką skuteczność w leczeniu zmian trądzikowych. Jest on natomiast zbyt agresywny dla skór z uszkodzoną barierą skórną. Kwas glikolowy jest często wykorzystywany w leczeniu skóry fotostarzejącej się, z widocznymi zmarszczkami i bruzdami. Natomiast kwas ferulowy jest bardzo łagodnym kwasem, dlatego doskonale sprawdza się u skór wrażliwych. W połączniu z witaminą C chroni skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, spłyca zmarszczki, a także nadaje skórze ładnego, zdrowego wyglądu. Wyjątkową grupą peelingów są kwasy PHA, zaliczamy między innymi do nich kwas laktobionowy oraz glukonolakton. Kwasy PHA idealnie spawdzają się u skór wrażliwych, nie podrażniają skóry, co więcej poprawiają jej nawilżenie oraz działają przeciwstarzeniwo. Dodatkowo warto wspomnieć, iż często do peelingów chemicznych dodawane są inne składniki aktywne takie jak np. witaminy, aminokwasy. Przykład może tu stanowić biorepeel, który oprócz kwasów w składzie zawiera również aminokwasy, witaminę C oraz witaminę B2. Kolejnym przykładem takiego peelingu jest kwas polskiej firmy estGen, który poza kwasami zawiera aminokwasy, które dodatkowo stymulują produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego.
Skontaktuj się